Reklama

Jak zaparzyć yerba mate, by nie straciła swoich cudownych właściwości:

Reklama

1. Wsyp yerba mate do naczynia

Ważne, żeby nie dać jej ani zbyt mało, ani zbyt dużo. W pierwszym wypadku napar będzie za słaby, w drugim zalane wodą liście i gałązki napęcznieją i wyskoczą z naczynia. Ja zwykle wsypuję cztery duże łyżki, co daje mniej więcej jedną czwartą objętości matero.

2. Dodaj cukru (albo i nie)

Jeśli pijesz słodką kawę, pewnie i yerba mate będziesz wolał z cukrem. Ja w każdym razie nie wyobrażam sobie picia jej gorzkiej, ale to kwestia przyzwyczajenia, nie tradycji. Cukier z listkami, jeszcze na sucho, należy delikatnie wymieszać.

3. Zalej wodą

Najlepiej o temperaturze 70–80 stopni Celsjusza (gorętsza zabiłaby cenne składniki rośliny). W praktyce oznacza to odczekanie 10 min, aż wrzątek przestanie być wrzątkiem. Liście można też zalać zimną wodą; wtedy będziemy pić terere. Napar nie będzie tak mocny, ale z pewnością jeszcze zdrowszy.

4. Daj yerba mate i sobie czas

Reklama

Po zalaniu nie mieszaj, daj yerba mate napęcznieć i oddać to, co w niej najlepszego. Pij po ok. 10 minutach. Delektuj się jej smakiem... A potem zalej ponownie. Zwykle nie trzeba już nawet podgrzewać wody. Można to robić cztery, gora pięć razy (potem traci swoją moc). Za każdym razem napar ma nieco inny smak.

Reklama
Reklama
Reklama