Reklama

Reklama

Travelery to jedne z najbardziej prestiżowych nagród podróżniczych w Polsce, które od 14 lat przyznaje redakcja magazynu National Geographic Traveler za najbardziej inspirujące osiągnięcia w 5 kategoriach: Podróż Roku, Wyczyn Roku, Bloger Roku, Książka Roku i Społeczna Inicjatywa.

Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, bo rozgrywa się w wyjątkowym momencie. Rok 2020 zaczął się od płonącej Australii i topniejących lodów Antarktydy - stąd inna perspektywa naszej mapy. Pragniemy zachęcić do odpowiedzialnego spojrzenia na rzeczywistość, w jakiej żyjemy. Szukamy inspiracji i motywacji.

Nagroda w kategorii Książka roku przyznawana jest za wydaną w ubiegłym roku książkę, która w najlepszy sposób przybliża Czytelnikom horyzonty geograficzne i kulturowe.

Pamiętajcie, że to Wasze głosy decydują o tym, kto z nominowanych dostanie się do finałowej trójki, z której Kapituła Plebiscytu wybierze laureatów. Głosy na swoich faworytów możecie oddawać na: travelery.national-geographic.pl. Na głosujących czekają nagrody!

Nominacje w kategorii Książka Roku
| TRAVELERY 2020 |

Adam Robiński "Kiczery. Podróż przez Bieszczady", wyd. Czarne

Bieszczady – wyśniona kraina połonin i wyludnionych wsi, w których wciąż owocują jabłonie. Polska Patagonia, ziemia dziwaków, wyrzutków, utracjuszy i kowbojów. Ojczyzna stracona, ojczyzna zyskana. Kraj wilków i niedźwiedzi. Dzicz, w którą jedzie się – jak głosi slogan przepracowanych – rzuciwszy wszystko inne. Adam Robiński z mapą w ręce, książką Bruce’a Chatwina w plecaku i garścią orzechów w kieszeni przemierza pogranicze Polski, Ukrainy i Słowacji, nie mając żadnego innego celu poza byciem w drodze. Natyka się na ludzi, którzy w tutejszych dolinach zapuścili korzenie, i z każdym kolejnym miesiącem podróży uświadamia sobie, że coś tu nie gra. Bo w Bieszczadach wszystkim się coś wydaje, nie ma jednej pamięci, a pięknego kłamstwa nigdy nie wolno mylić z oszustwem.

Dorota Malesa "Ameryka.pl. Opowieści o Polakach w USA", Wyd. Znak

Każdy z nich miał własny American dream. Każdy musiał wziąć los w swoje ręce i ruszyć na podbój Dzikiego Zachodu naszych czasów. Uciekinierzy, wariaci, niespokojne dusze – Polacy, którzy w pogoni za marzeniami lub uciekając przed dotychczasowym życiem, wyjechali do Stanów.

By spotkać bohaterów tej książki, autorka pokonała tysiące kilometrów amerykańskich dróg. Poznała Sebka, od dziesięciu lat szukającego żony w kastowym środowisku Chicago, gdzie obywatelstwo jest ważniejsze od miłości. Spotkała Marka, niegdyś króla disco polo, obecnie bezdomnego przesiadującego w nowojorskim Starbucksie. Rozmawiała z genialną prawniczką Olą, tropiącą największe błędy amerykańskiego sądownictwa. Odwiedziła właściciela najmodniejszej nowojorskiej restauracji, który w latach 80. przybył tu z Lublina z jednym plecakiem – a dziś, jak głoszą plotki, zdarza mu się odmówić stolika Seanowi Pennowi.

Historie amerykańskich Polaków to wybuchowa mieszanka polskiej duszy i amerykańskiego marzenia. Jest w nich miejsce na inność, odwagę i marzenia, choć w kraju wielkich możliwości i wielkich porażek słono się za nie płaci.

Magdalena Bartczak, "Chile południowe. Tysiąc niespokojnych wysp", wyd. Muza

To pierwsza książka poświęcona Chile na gruncie polskiego reportażu. Skupia się przede wszystkim na tytułowym południu, które stanowi punkt wyjścia dla szerszej opowieści o całym Chile – jego kulturze, tożsamości i historii. „Chile południowe. Tysiąc niespokojnych wysp” to opowieść o ludziach i miejscach. Historie tych, którzy zaginęli w czasach dyktatury, i tych, którzy do dziś czekają na ich powrót. O epoce rządów Pinocheta, które dla jednych były koszmarem, dla innych „najlepszym co mogło się przytrafić krajowi”. O rybackich wioskach i miasteczkach ukrytych wśród wulkanów i lasów Araukarii. O dawnej kolonii karnej, Punta Arenas – mieście wiatru, białych nocy i samobójców, położonym w pobliżu miejsca, gdzie Atlantyk spotyka się z Pacyfikiem. O powracających katastrofach, po których kraj wciąż z trudem podnosi się na nowo. W końcu o przejmującej historii setek chilijskich dzieci, które w latach 70. i 80. XX wieku, wbrew woli rodziców, zostały odebrane im przez rząd. Południowe Chile to terytorium wielu różnych światów, z których każdy na swój sposób tętni niepokojem.

Magdalena Genow "Bułgaria. Złoto i rakija", Wyd. Poznańskie

Dlaczego rakii nie pije się na raz? Czy to prawda, że Bułgaria jest rajem dla archeologów i że przeciętny Bułgar lubi rozmawiać o ziołach? Dlaczego ostatni car Bułgarii wrócił do władzy? I w końcu, jak to się stało, że ten czarnomorski kraj zasłużył sobie na miano „Róży Europy”?

Bułgaria kojarzy nam się przede wszystkim z wczasami w PRL-u. Na wakacjach w Złotych Piaskach popijano pomarańczowy schweppes, a na pamiątkę każdy pakował do torby koniak SłynczewBriag. Kwitł nie tylko handel wymienny, ale także nawiązywały się wieloletnie przyjaźnie. A jaka jest współczesna Bułgaria? Autorka przedstawia nieznane oblicze jednego z najciekawszych krajów Europy. Prowadzi nas mało uczęszczanymi szlakami, mierzy się z mitami, uwodzi znajomością miejsca i kultury.

Michał Milczarek "Donikąd. Podróże na skraj Rosji", wyd. Czarne
Reklama

Donikąd to opowieść o wyprawach na krańce Rosji. Michał Milczarek dociera na Kamczatkę, przemierza autostopem mroczną Kołymę i Jakucję, udaje mu się wjechać do leżącego za kołem podbiegunowym, zamkniętego miasta Norylska, a zimą podróżuje „na stopa” drogami wiodącymi po lodzie zamarzniętych rzek do Ewenkii – białego serca Syberii. To wciąż ponawiana, obsesyjna wędrówka na wschód przez śnieg, kości i pustą przestrzeń w poszukiwaniu kresu mapy i kresu rzeczywistości. Wyobraźnia jest tu równie ważna, jak rzeczywistość. Autor jedzie do miejsc, w których nic nie ma i dlatego wszystko trzeba sobie wyobrazić. Podróż na Syberię to jednocześnie podróż w głąb samego siebie. Mapy, wódka, mieszanie się stref czasowych, kierowcy kamazów, halucynacje na rozstajach nieasfaltowanych dróg tworzą fascynującą opowieść, w której literatura splata się w jedno z geografią.

Reklama
Reklama
Reklama