To oni prowadzą jedne z najciekawszych blogów podróżniczych. Nominowani w kategorii Bloger |TRAVELERY
Ich blogi są kopalnią podróżniczych inspiracji. Masz swojego faworyta - BezPlanu, Gazela w Laponii, GDZIE BĄDŹ, Rodziną w świat, a może Zależna w podróży? Oddaj głos i zadecyduj, do kogo w tym roku powędruje statuetka w kategorii Bloger roku.
Od 14 lat Travelery to jedne z najbardziej prestiżowych nagród podróżniczych w Polsce, które przyznaje redakcja magazynu National Geographic Traveler za najbardziej inspirujące osiągnięcia w 5 kategoriach: Podróż Roku, Wyczyn Roku, Bloger Roku, Książka Roku i Społeczna Inicjatywa.
Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, bo rozgrywa się w wyjątkowym momencie. Rok 2020 zaczął się od płonącej Australii i topniejących lodów Antarktydy - stąd inna perspektywa naszej mapy. Pragniemy zachęcić do odpowiedzialnego spojrzenia na rzeczywistość, w jakiej żyjemy. Szukamy inspiracji i motywacji.
Nagroda w kategorii Bloger powędruje do podróżnika, który za pomocą bloga najefektowniej potrafi przenieść swą podróż ze świata realnego do świata wirtualnego.
Pamiętajcie, że to Wasze głosy decydują o tym, kto z nominowanych dostanie się do finałowej trójki, z której Kapituła Plebiscytu wybierze laureatów. Głosy na swoich faworytów możecie oddawać na: travelery.national-geographic.pl. Na głosujących czekają nagrody!
Nominowani w kategorii Bloger Roku
| TRAVELERY 2020 |
BezPlanu
Bartek Czukiewski
BezPlanu to kanał podróżniczo-dokumentalny w serwisie Youtube, na którym pierwszy film pojawił się w styczniu 2017 roku. Początkowo autor – Bartek Czukiewski – prezentował tam podróż po Azji południowo-wschodniej, podczas której odwiedzili wraz z koleżanką Ulą Filipiny, Kambodżę, Wietnam i Laos. Dwa ostatnie kraje Bartek i Ula przejechali małym motocyklem pokonując w ciągu ponad miesiąca trasę z Sajgonu do pogranicza Laosu, Birmy i Chin.
Prawdziwy sukces kanału przyszedł wraz z cyklem filmów z Wenezueli. Bartek mieszkał tam w sumie przez rok prezentując z bliska kraj ogarnięty hiperinflacją, kolejkami i brakami produktów. Poza Wenezuelą autor odwiedził i pokazał inne kraje tego rejonu: Kolumbię, Chile, Dominikanę i Haiti.
Kolejnym milowym krokiem kanału była seria o nieuznawanym państwie: Naddniestrzu, z którego istnienia niewielu Europejczyków zdaje sobie sprawę. Ostatnia, afrykańska seria pojawiła się na początku 2020 roku i liczy do tej pory 4 odcinki z Ugandy, mające w sumie 2,1 miliona wyświetleń.
Gazela w Laponii
Małgorzata Dvorakova
Gosia prowadzi bloga i vloga podróżniczego o aktywnym życiu za kołem podbiegunowym w płn. Norwegii , na którym piszę o życiu na dalekiej Północy, ekologicznym i świadomym podróżowaniu, ekofilozofii, trekkingach oraz ogromnej pasji do outdoor life. Razem z moim mężem Zdeno i pięciomiesięczną córeczką Vivian mieszkają w arktycznym miasteczku Bodø w północnej Norwegii, gdzie zimowe ekspedycje na biegówkach, skitury i letnie wyprawy w towarzystwie słońca północnego to ich pasja i życie! Razem chodzą po górach, lodowcach, zjeżdżają na nartach i żyją w duchu norweskiego fenomenu friluftsliv, czyli aktywnego spędzania czasu wolnego w przyrodzie. „Nie jestem typową Polką, bo kocham zimę i śnieg, dlatego biegówki i skitury to moja codzienność po pracy 8 miesięcy w roku!” - mówi autorka bloga.
Ze swoich mikro- i makroprzygód tworzy filmy, blogi, vlogi, wpisy, promując ten cudowny region zarówno w Polsce jak i w Norwegii. „Nie ma nic piękniejszego, jak dzielić się swoją pasją z innymi!” - tłumaczy.
GDZIE BĄDŹ
Pioter i Zonia prowadzą w serwisie Youtube kanał GDZIE BĄDŹ, poprzez który, jak sami mówią: "pokazują światu.. świat" i zarażają pozytywną energią. Od października 2016 tworzą treści przygodowo-edukacyjne, okraszone dużą dozą humoru, dystansu i naturalności. W swoich reportażach zaprezentowali m.in. Jakucję, Vanuatu czy Wyspy Galapagos. Jedna z ich ostatnich realizacji to wyprawa do Churchill - kanadyjskiego "miasta niedźwiedzi polarnych". Fauna świata to ich.. konik ( ;-) ), ale format cechuje duża uniwersalność. Sąsiadują na nim filmy z Jordanii, Łodzi oraz.. wędkarstwa podlodowego na Syberii. "Gdzie Bądzie" inspirują do spełniania marzeń, bawią i uczą. Kanał subskrybuje ponad 130 tys. osób, a łączna liczba odtworzeń filmów przekroczyła 13 milionów.
Rodzinawswiat.pl
Paula, Maciek i mały Leopold to ekipa bloga Rodzinawswiat.pl. Od niespełna dwóch lat mieszkają w Japonii, a od ponad pół roku opisują swoje codzienne zmagania z japońską rzeczywistością. Z przymrużeniem oka, bo w kraju pełnym reguł i zasad, dystans jest niezbędny do przeżycia. Niebanalne poczucie humoru i zmysł obserwatorski to niewątpliwie mocne strony bloga i kanałów w mediach społecznościowych tej nietuzinkowo patrzącej na świat rodziny. Paula i Maciek nie uważają się za znawców Japonii. Wręcz przeciwnie. Jak sami mówią, na blogu dzielą się po prostu historiami z życia, swoimi obserwacjami na temat japońskich obyczajów oraz wrażeniami z bliższych i dalszych podróży.
Japonia to pierwszy przystanek na trasie trzyosobowej rodziny. Biorąc pod uwagę, że nigdy nie brali jej pod uwagę nawet jako kierunku na wakacje, sami są ciekawi co będzie dalej. W planach nieustannie mają podbój świata.
Zależna w podróży
Agnieszka od ośmiu lat jest oddaną swojej pasji blogerką. To specjalistka od Włoch, do których jeździ kilka razy w roku, by potem publikować artykuły o miejscach spoza turystycznego szlaku, górskich szlakach i najlepszej na świecie kuchni. Napisała przewodniki turystyczne po Sycylii, Sardynii i Bolonii, a od niedawna prowadzi vlog o najpiękniejszych włoskich miasteczkach.
Choć Włochy to konik Agnieszki, swoich podróży nie ogranicza do Półwyspu Apenińskiego. Tylko w zeszłym roku razem z dwuletnią córką odwiedziła osiem państw, ale przede wszystkim z wózkiem i z nosidłem przeszły 200 km po Wielkopolskiej Drodze św. Jakuba. Tę wędrówkę będą kontynuowały w tym roku.
Promowanie rodzinnych podróży staje się dla Agi coraz ważniejsze – blogerka prowadzi największą na Facebooku grupę o podróżowaniu z dziećmi: Pokaż dzieciom Polskę i świat.
Agnieszka angażuje się w promocję zrównoważonej turystyki. Popularyzuje nietypowe kierunki i noclegi w pensjonatach prowadzonych przez pasjonatów regionu.
W ubiegłym roku poszła na wojnę z rejsami turystycznymi. Jej artykuł o negatywnym wpływie wycieczkowców przeczytało prawie 10 tysięcy osób.