Poznaj smak tradycyjnej jordańskiej kuchni [PRZEPISY]
Wybierając się w podróż do Jordanii nie sądziłam, że będzie coś, co zachwyci mnie bardziej niż sama Petra. Niespodzianką okazała się jordańska kuchnia, która uwiodła mnie od pierwszych chwil.
Mansafy, humusy, kawa z kardamonem oraz wszelkiego rodzaju chałwy to charakterystyczne potrawy kuchni jordańskiej, która jest połączeniem tradycji arabskiej oraz tureckiej.
Będąc w Petrze, odwiedziłam Petra Kitchen – miejsce, gdzie organizowane są nocne warsztaty gotowania. To właśnie tu poznałam tajniki kuchni jordańskiej oraz zakochałam się w lokalnych potrawach. W trakcie kursu przygotowaliśmy przystawki, zupę, danie główne, sałaty oraz deser.
Na warsztaty warto zapisać się jeszcze przed przyjazdem do Petry (petrakitchen.com), ponieważ miejsce cieszy się dużą popularnością. Warsztaty trwają 3 godziny, a ich koszt to 35 JD za osobę. W cenę wliczona jest wspólna kolacja.
Jak w dużym skrócie opisać wizytę w Petra Kitchen? Fantastyczna atmosfera, pyszne potrawy, a na koniec wspólne ucztowanie i wiele śmiechu.
Weronika Kopicka
PRZEPISY KUCHNI JORDAŃSKIEJ
Shourbat Adas - wegetariańska zupa z soczewicy
- 1 szklanka soczewicy w dowolnym kolorze
- ½ łyżeczki soli
- ¼ szklanki oliwy z oliwek
- ½ szklanki drobno posiekanej pietruszki
- 6 szklanek wody
- 1 drobno posiekana cebula
- ½ łyżeczki kuminu
- Szczypta pieprzu
Soczewicę zalewamy wodą i moczymy przez godzinę, a następnie odcedzamy i wkładamy do garnka. Dolewamy wody i gotujemy na średnim ogniu aż do wrzenia. Następnie zmniejszamy gaz i gotujemy na małym ogniu przez pół godziny. Do soczewicy dodajemy kumin, sól i pieprz. Cebulę podsmażamy na oliwie z oliwek i dodajemy do niej przyprawioną soczewicę. Dokładnie mieszamy i gotujemy jeszcze przez kilka minut na średnim ogniu. W razie potrzeby możemy dodać trochę wody. Na koniec dodajemy posiekaną pietruszkę i dokładnie mieszamy. Podajemy z chlebem pita lub ajsz.
Galayat Bandura
- ½ kg pomidorów
- ¼ szklanki oliwy z oliwek
- 2 zielone papryczki chilli
- 4 ząbki czosnku
- ½ szklanki orzeszków pini
- 1 łyżeczka soli
Prażymy orzeszki piniowe na oliwie. Drobno kroimy pomidory, papryczki i czosnek. Na oliwie, którą wykorzystaliśmy do prażenia orzeszków, podsmażamy czosnek. Dodajemy pomidory, papryczki i sól. Gotujemy do momentu wrzenia, stale mieszając. Następnie zmniejszamy ogień i gotujemy przez kolejne 15minut. Gotowe danie przekładamy do szklanego naczynia i posypujemy orzeszkami.
Salatat Khodra bil Tahina
- 3 duże pomidory
- 3 średnie ogórki
- 1 mała cebula
- 1 ostra zielona papryczka
- ½ szklanki tahiny
- Sok z cytryny
- ¼ szklanki vinegret
- 1 szklanka drobno posiekanej natki pietruszki
- 1 łyżeczka soli
- 2 ząbki czosnku
Cebulę i ogórki obieramy i drobno kroimy. Pomidory kroimy w bardzo drobną kostkę i mieszamy z cebulą i ogórkiem. Siekamy papryczkę i dorzucamy do warzyw. Miażdżymy ząbki czosnku, doprawiamy solą. W osobnej miseczce mieszamy dressing, dodając tahiny, soku z cytryny, vinegretu oraz soli. Sos powinien mieć kremową konsystencje. Jeśli jest za gęsty dodajemy łyżkę wody. Sos mieszamy z warzywami. Danie można ozdobić listami pietruszki.
Salatat Khyar - sałatka z ogórka i jogurtu
- 1/2 kg ogórków
- 5 ząbków czosnku
- 1 kg gęstego jogurtu naturalnego
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka drobno posiekanej świeżej mięty
Ogórki obieramy i kroimy w drobną kostkę. Obrane ząbki czosnku, gnieciemy i dodatkowo siekamy, następnie mieszamy z solą. Drobno kroimy miętę i dodajemy do czosnku. Wszystkie składniki mieszamy z jogurtem.
Baba Ganuj
- 3 duże pomidory
- 1 ostra zielona papryczka
- ½ szklanki tahiny
- Sok z jednej limonki
- ¼ szklanki octu
- 3 średnie ogórki
- 1 mała cebula
- 1 szklanka drobno posiekanej pietruszki
- 1 łyżeczka soli
- 2 ząbki czosnku
Obieramy i kroimy w kostkę ogórki oraz cebulę. Pomidory kroimy w drobną kostkę i mieszamy z cebulą oraz ogórkiem. Siekamy papryczkę i dodajemy do reszty warzyw. Ząbki czosnku rozcieramy z solą i mieszamy razem z tahiną, sokiem z limonki i octem. Powstały dresing powinien mieć kremową konsystencję, jeżeli jest za gęsty można dodać trochę wody. Dodajemy dressing do naczynia z warzywami i dokładnie mieszamy. Danie posypujemy pietruszką.
Sambousek - placki drożdżowe
- 2 szklanki mąki
- ½ łyżeczki soli
- 2 łyżeczki drożdży
- 2 jajka
- ½ szklanki ciepłej wody
- Odrobina cukru
- 1/3 szklanki oleju roślinnego
- 2 łyżeczki mleka w proszku
Rozpuszczamy drożdże w 4 łyżkach ciepłej wody. Do dużej miski wsypujemy sól, mąkę i dodajemy drożdże, olej oraz ciepłą wodę. Wszystko mieszamy na gładką masę. Przekładamy ciasto do wysmarowanej olejem miski. Ciasto przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce aż dwukrotnie zwiększy objętość. Gdy ciasto wyrośnie przekładamy je na stolnicę posypaną mąką i ponownie wyrabiamy. Ciasto dzielimy na małe kulki i każdą z nich rozpłaszczamy na małe placki. Przed upieczeniem nałożyć pastę z zataru lub słonego sera.
Pasta ze słonego sera (do placków)
- ½ szklanki słonego sera typu feta
- Łyżka soku z limonki
- 1 szklanka tartego białego sera
- Drobno posiekana cebula
- 1 łyżka ziaren sezamu
Mieszamy dokładnie wszystkie składniki. Na każdy placek z ciasta nanosimy po łyżeczce pasty i dokładnie rozprowadzamy. Placki pieczemy w piekarniku w temperaturze 180oC aż się zrumienią. Przygotowane placki przechowujemy przykryte wilgotnym ręcznikiem papierowym, żeby nie wyschły.
Sałatka Tabbouleh
- 1 szklanka drobnej kaszy bulgur (ewentualnie kuskus)
- 3 ¾ szklanki drobno posiekanej natki pietruszki
- 3 ¾ szklanki drobno posiekanej mięty
- 1 łyżeczka soli
- ½ kg pomidorów
- 2 duże cebule, drobno pokrojone
- ½ szklanki oliwy z oliwek
- Sok z 4 cytryn
Kaszę gotujemy wg przepisu na opakowaniu. Pomidory drobno kroimy i dodajemy sól. Mieszamy wszystkie warzywa. Dodajemy sok z cytry i oliwę z oliwek.
Magluba - kurczak z ryżem do góry nogami
- 1 ½ kg bakłażana
- 1 ½ kg kalafiora
- 1 kg kurczaka (lub wołowiny)
- 1 ½ szklanki ryżu długoziarnistego
- ¼ szklanki masła
- ½ łyżki kurkumy
- 1 łyżka kuminu
- 4 szklanki wody
- 1 łyżeczka soli
- ½ szklanki orzeszków piniowych
- ½ łyżki suszonej papryki
- ½ łyżki cynamonu
- 2 ½ szklanki oleju roślinnego
- 1 łyżka czarnego pieprzu
Bakłażany obieramy i kroimy w kostkę. Kalafior kroimy w drobną kostkę. Smażymy je na oleju roślinnym, dokładnie mieszając. Mięso myjemy i wkładamy do garnka z wodą. Gotujemy do momentu wrzenia. Następnie zbieramy pianę i dodajemy przyprawy oraz sól. Zmniejszamy ogień i gotujemy przez 40 minut. Następnie usuwamy mięso z garnka i odcedzamy wywar. Przygotowujemy szeroki garnek i wsypujemy na dno surowy ryż oraz układamy na nim mięso. Usmażonego bakłażana układamy jako kolejną warstwę w garnku. Z pozostałej części ryżu tworzymy kolejną ostatnią warstwę. Bardzo powoli wlewamy do garnka wcześniej przygotowany bulion mięsny. Staramy się nie naruszyć warstw składników. Garnek przykrywamy i gotujemy na małym ogniu przez 40 minut. Na stole układamy duży, płaski półmisek. Stawiamy na nim garnek „do góry nogami” i pomału unosimy naczynie. Uwaga na buchającą parę.
1 z 8
Petra Kitchen
2 z 8
Wadi Rum. Kawy?
3 z 8
Menu
4 z 8
Składniki sałatki
5 z 8
Galayat bandura
6 z 8
Tabbouleh salad
7 z 8
Wspólna kolacja
8 z 8
Wspólna kolacja