Angielskie śniadanie bez mięsa? Brytyjskie hotele wprowadzają roślinne zmiany w menu
Roślinne angielskie śniadanie ma być odpowiedzią na rosnące zainteresowanie Brytyjczyków ekologią oraz zdrowym odżywianiem.
W tym artykule:
- Angielskie śniadanie z roślinnym bekonem
- Brytyjczycy są gotowi na zmiany w menu
- Kuchnia roślinna coraz popularniejsza
Angielska kuchnia nie jest tak rozpowszechniona na świecie, jak dania włoskie czy indyjskie. Mimo to radycyjnemu angielskiemu śniadaniu nie można odmówić popularności. Znajdziemy je w karcie w większości restauracji hotelowych i nie tylko. English breakfast może być podawane w różnych wersjach. Jednak na talerzu zawsze są jajka sadzone, kiełbaski, fasolka i bekon.
To dość treściwy i mięsny zestaw. Niebawem angielskie śniadanie zostanie jednak nieco zmodyfikowane. Ze zmian ucieszą się weganie i wszyscy ciekawi roślinnych zamienników mięsa.
Angielskie śniadanie z roślinnym bekonem
Goście wypoczywający w tanich hotelach największej brytyjskiej sieci Premier Inn niedługo będą mieli do wyboru angielskie śniadanie w wersji roślinnej. Na razie częściowo. 852 hotele należące do sieci dołączą do oferty śniadaniowej wegański bekon zrobiony z grochu i soi. Współpraca Premier Inn z producentem wegańskich produktów to odpowiedź na rosnącą liczbę Brytyjczyków eliminujących mięso z codziennego jadłospisu.
Z badań opublikowanych przez YouGov wynika, że 27% mieszkańców Wielkiej Brytanii rozważa ograniczenie spożywania produktów mięsnych. Duża część z nich tłumaczy swoją decyzję troską o środowisko.
Chcesz wiedzieć, jak smakuje wegańska czekolada i inne roślinne zamienniki popularnych przekąsek? Sprawdź polecane produkty.
Brytyjczycy są gotowi na zmiany w menu
Cytowany przez serwis Euronews Andy Shovel – współzałożyciel firmy THIS produkującej wegańskie przysmaki – podkreśla, że w pandemii ludzie bardziej zaczęli dbać o zdrowie. Wzrosła również powszechna świadomość ekologiczna. O wpływie tego, co jemy na planetę, rzeczywiście mówi się ostatnio coraz częściej i głośniej. Warto przypomnieć, że w latach 2007–2013 57 proc. emisji gazów cieplarnianych związanych z żywieniem pochodziło właśnie z produkcji żywności pochodzenia zwierzęcego.
Wegańskie angielskie śniadanie może wzbudzać kontrowersje. Jednak zmiana w ofercie śniadaniowej, a właściwie rozszerzenie jej, została poprzedzona badaniem. Wyniki dały zielone światło dla współpracy hotelarzy i wegan. W ankiecie przeprowadzonej przez firmę THIS 75% Brytyjczyków opowiedziało się za tym, żeby w menu hoteli, kawiarni i restauracji pojawiało się więcej opcji roślinnych. To samo badanie wykazało też, że prawie połowa mieszkańców Wielkiej Brytanii rozważyłaby śniadanie z wegańskim bekonem lub kiełbaskami.
Kuchnia roślinna coraz popularniejsza
Do niedawna roślinne produkty można było znaleźć przede wszystkim w supermarketach. Coraz więcej lokali otwiera się jednak na zieloną kuchnię. Weganie, wegetarianie czy fleksitarianie mają do wyboru więcej opcji niż tylko sałatkę. Zmiany dotyczą nie tylko krajów zagranicznych, ale także Polski. Z raportu „Wegetarianie i mięsożercy pod lupą!” dowiadujemy się, że już co piąty Polak mieszkający w dużym mieście jest wegetarianinem. Najbardziej roślinne metropolie w naszym kraju to Wrocław, Warszawa i Kraków.
Źródło: Euronews.