Czym jest kawa i jak powstaje? Część 2: zbiory [TYLKO O KAWIE]
Droga kawy między wzrostem na drzewach, a naszą filiżanką jest dłuższa niż mogłoby się wydawać. Dzisiaj opowiem o drugim w kolejności etapie jej produkcji czyi zbiorach, selekcji i suszeniu.
![Czym jest kawa i jak powstaje? Część 2: zbiory [TYLKO O KAWIE] Czym jest kawa i jak powstaje? Część 2: zbiory [TYLKO O KAWIE]](https://images.immediate.co.uk/production/volatile/sites/63/2024/08/czym-jest-kawa-i-jak-powstaje-czesc-2-zbiory-tylko-o-kawie-80b8657.jpeg?quality=90&resize=980,654)
- Archiwum National-Geographic.pl
Kiedy kawa jest dojrzała?
W zależności od odmiany kawy pierwsze nadające się do zbiorów owoce pojawią się na drzewku między 3 a 4 rokiem jego wzrostu. To właśnie wtedy zielone w pierwszych stadiach owoce, ciemnieją i nabierają pełnej czerwonej barwy, której zawdzięczają swoją angielską nazwę „cherry” (wiśnia). Zbiory zazwyczaj odbywają się raz do roku. Istnieją kraje takie jak Kolumbia, gdzie ze względu na wyjątkowe warunki atmosferyczne w tym samym roku potrafią wystąpić dwa kwitnienia i dwa terminy zbiorów. Specjaliści zauważają jednak, że wtedy występują tzw. zbiory główne i drugiego sortu, a owoce zebrane w drugim terminie odbiegają jakością od wcześniejszych.

Jak zbiera się kawę?
W zależności od jakości produktu końcowego wyróżnia się dwa rodzaje zbierania owoców kawy: zmechanizowany i ręczny. Mechanicznie zbiera się owoce, które będą wykorzystywane do produkcji kawy niższej jakości, a przez to nierówność dojrzałości owoców albo ich wady są elementem wliczonym w produkcję. Kawy jakości specialty w zasadzie wyłącznie zbiera się ręcznie, co gwarantuje najlepszą jakość końcowego naparu i zapewnia wysoką jednolitość w smaku. Część plantacji produkujących kawę najwyższej jakości stosuje także metodę nazywaną zbieraniem selektywnym, która opiera się na ręcznym wybieraniu najbardziej dojrzałych wiśni kawowych i pozostawianiu niedojrzałych owoców na drzewku. W takim wypadku zbieracze sprawdzają to samo drzewko średnio co 8-10 dni, tak by zebrać owoce w najlepszym możliwym dla nich czasie. Wprawiony zbieracz potrafi zebrać od 40 do nawet 80 kg wiśni kawowych dziennie, co w kolejnym etapie produkcji przełoży się na kilkanaście kilogramów ziaren kawy. Od razu po zebraniu owoce zostają przewiezione do zakładu przetwórczego.
Ile kawy w kawie?
Proces obróbki kawy musi rozpocząć się najszybciej jak to możliwe po zebraniu owoców z drzewa. W innym przypadku owoce zaczynają się psuć, a ziarna w nich ukryte nie nadają się dalej do produkcji kawy. W zależności od regionu, rodzaju kawy, a także technicznych możliwości zakładu obróbki kawa może być przetwarzana na dwa podstawowe sposoby:

Metoda sucha
Jest techniką wykorzystywaną od wieków w procesie obróbki kawy. Świeżo zebrane owoce rozkłada się na dużych powierzchniach i pozostawia na słońcu, żeby wyschły. Aby zapobiec psuciu się owoców, wiśnie muszą być codziennie zagrabiane i odwracane. Na noc, a także w przypadku deszczu, owoce przykrywa się, by nie namokły i nie zgniły. W zależności od stopnia nasłonecznienia proces całkowitego wyschnięcia owoców może trwać nawet kilka tygodni. Owoce uznaje się za gotowe do dalszej obróbki, gdy zawartość wody w owocach spadnie poniżej 11%. Eksperci zauważają, że kawa przygotowana metodą suchą często jest słodsza w smaku, a dzięki rozpoczętemu procesowi fermentacji wewnątrz owoców, łatwiej wyczuwalnej są w niej nuty owocowe.
Metoda „myta”
Technika ta opiera się na usunięciu miąższu z owoców poprzez działanie wody. Najpierw pełne owoce trafiają na tarkę, która wstępnie oddziela ziarna od miąższu i skórki. Następnie ziarna z resztkami miąższu trafiają do wielkich zbiorników z wodą, w których zachodzi kontrolowany proces fermentacji, pozwalający całkowicie usunąć z ziaren pozostały miąższ. Kolejnym etapem jest suszenie, wyglądające podobnie jak w przypadku metody suchej. Kawy przygotowane metodą mytą (ang. washed) często mają bardziej złożony profil smakowy i dużo bardziej wyczuwalną kwasowość.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Pokazywanie elementu 1 z 1
Niezwykła rola dzieci w tworzeniu sztuki naskalnej. Kontaktowały się z duchami
Nawet kilkuletnie dzieci współtworzyły słynne pradziejowe malowidła naskalne. Te przedstawienia powstawały kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Archeolodzy mają odpowiedź, dlaczego uczestniczyły w tym maluchy.
Zobacz także
Morsowanie na sucho – czym jest i jak się przygotować do takiej aktywności?
Współpraca reklamowa
Polecane
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 20
Madera: raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku
Współpraca reklamowa
Kierunek: Włochy, Południowy Tyrol. Ależ to będzie przygoda!
Współpraca reklamowa
Komfort i styl? Te ubrania to idealny wybór na ferie zimowe
Współpraca reklamowa
Nowoczesna technologia, która pomaga znaleźć czas na to, co ważne
Współpraca reklamowa
Wielorazowa butelka na wodę, jaką najlepiej wybrać?
Współpraca reklamowa
Z dala od rutyny i obowiązków. Niezapomniany zimowy wypoczynek w dolinie Gastein
Współpraca reklamowa
Polacy planują w 2025 roku więcej podróży
Współpraca reklamowa
Podróż w stylu premium – EVA Air zaprasza na pokład Royal Laurel Class
Współpraca reklamowa
Chcesz czerpać więcej z egzotycznej podróży? To łatwiejsze, niż może się wydawać
Współpraca reklamowa
Portrety pełne emocji. Ty też możesz takie mieć!
Współpraca reklamowa