Ten Polak kręci zapierające dech w piersiach filmy. Zobacz jego niezwykłe ujęcia z całego świata
W sfilmowanych przez niego miejscach: Zakynthos, Namibii, Botswanie, a nawet w Warszawie zakochasz się od razu. Oto Maciej Tomków. Operator do zadań specjalnych.
„Było tam tak pięknie, że nie oddają tego żadne zdjęcia”. Zdarzyło ci się wypowiedzieć te słowa? Zobacz ujęcia Macieja Tomków, operatora filmowego i autora zdjęć timelapse z całego świata. Dzięki swoim umiejętnościom i nowoczesnej technologii potrafi uchwycić to, co nieuchwytne.
Dosłownie. Bo technika filmowania timelapse wiąże się z rejestrowaniem długotrwałych procesów zachodzących w naturze, które są niezauważalne dla ludzkiego oka. Na przykład… najciemniejszego nieba na świecie i przemieszczających się po nim gwiazd.
Cierpliwość i poświęcenie
Takie prace wymagają jednak poświęcenia. Jego 4-minutowy materiał timelapse z Namibii powstawał łącznie 24 dni, z czego 20 Tomków spędził pod gołym niebem. Temperatury w dzień sięgały 38 stopni, noce były zdecydowanie chłodniejsze - ok. 8 stopni, a różnice temperatur dotkliwe. Do tego cały sprzęt filmowy ważył ok. 45 kg. Mimo wszystko operator kocha pracę w terenie:
- Największą przyjemność sprawia mi praca w plenerach. Towarzyszy mi tylko cisza i spokój. Bardzo dobrze pamiętam noc na pustyni Namib wśród najpiękniejszych wydm świata: żadnej żywej duszy, po prostu pustka. Wtedy naprawdę czuję i dostrzegam piękno otaczającego nas świata – opowiada. I czaruje swoim obiektywem.
Od Warszawy wszystko się zaczęło
Tomków kinematografią zainteresował się 6 lat temu. Na poważnie. Podjął naukę w Tiffen International Steadicam Workshop w Oxfordzie, a swój warsztat operatorski doskonalił w Akademii Multi Art w Krakowie, gdzie awansem przeskoczył dwa lata, dostając się na Podyplomowy Kurs Operatorski.
Jego autorska produkcja „Warsaw Halla” w 2014 roku została uznana najlepszym filmem promującym Warszawę. Warto dodać, że materiał powstawał w nietypowy sposób. Ponieważ Tomków przez wiele lat trenował jazdę agresywną na rolkach i akrobatykę sportową, wykorzystał swoje umiejętności i kamerował jeżdżąc na rolkach. Unikatowe!
Klatka po klatce na Zakynthos
W 2015 roku wziął udział w 3. edycji projektu „Dream Walker – Around The World in 80s Jumps”, która odbyła się na greckiej wyspie Zakynthos. Realizowałem wówczas ujęcia timelapse do filmu, dokumentującego skoki na linach z wysokości.
Zrodził się z tego projektu kolejny autorski film zrealizowany w technice timelapse - „Treasures of Zakynthos”. Obejrzało go ponad 900 000 ludzi w 150 krajach! Materiał zdobył nagrodę Vimeo Staff Picks oraz „Best Timelapse” na Los Angeles Independent Film Festival Awards.
W międzyczasie Tomków pracował przy produkcjach fabularnych, dokumentalnych i reklamowych, teledyskach i etiudach. W większości jako operator steadicamu.
- Cieszę się, że ten zawód pozwala mi realizować autorskie projekty – mówi. Ma jeszcze wiele pomysłów!