Pałace, zamki, dwory... Dziś możemy w nich spać! TOP 10 hoteli historycznych w Polsce
Te historyczne miejsca kryją w sobie wiele tajemnic. Nie bez powodu zapisały się na kartach historii Polski. Dziś możemy w nich przenocować.
1 z 10
Top 10 hoteli historycznych w Polsce
Hotel w Zamku: Zamek Ryn (Ryn)
To dopiero historia! Zamek został zbudowany w XIV w. przez Zakon Krzyżacki. Często zatrzymywał się tutaj książę litewski Witold. To tutaj omawiał swój sojusz z Krzyżakami, dzięki któremu miał zdobyć koronę Litwy. Przed samą Bitwą pod Grunwaldem, książę Witold wycofał się jednak z koalicji. Wówczas przebywająca na zamku jego żona Anna i ich dzieci, w ramach krzyżackiej zemsty zostali ponoć zamurowani w piwnicach zamku. Legedna głosi, że Anna do dzisiaj przechadza się po zamku, jako duch w postaci Białej Damy. Spokojnie, takie spotkanie ponoć przynosi szczęście.
To jeden z największych na świecie hoteli, które znajdują się w murach odrestaurowanego zamku. Wnętrza zamku nawiązują do architekrury historycznej. 4-gwiazdkowy hotel w zamku jest położony między jeziorami Orłów i Ryńskim, na wzgórzu. Z obiektu roztacza się widok na piękną okolicę pełną lasów i jezior. Zamek oferuje swoim gościom 143 pokoje, w tym apartamenty.
2 z 10
Top 10 hoteli historycznych w Polsce
To najstarszy hotel w Warszawie. Został założony w 1901 roku przez znanego polityka, pianistę i kompozytora światowej klasy, Ignacego Paderewskiego. Od samego początku istnienia obiektu, gościli w nim przedstawiciele światowej kultury. To w murach tego budynku znany malarz Wojciech Kossak miał swoje atelier. Światowej sławy tenor Jan Kiepura, chcąc zadowolić przechodniów, dał koncert z jednego z hotelowych balkonów. Ten neorenesansowy gmach wpasowuje się w charakter pobliskiej architektury Krakowskiego Przedmieścia. Znajduje się w sąsiedzctwie historycznego Traktu Królewskiego, niedaleko Pałacu Prezydenckiego i w odległości kilkudziesięciu kroków od Nowego Światu. Co ciekawe, w hotelu zatrzymały się takie sławy jak: Pablo Picasso, Sophia Loren czy Woody Allen. Obecnie, za neorenesansową elewacją hotelu Bristol kryją się luksusowe i romantyczne wnętrza zaprojektowane w stylu art deco.
3 z 10
Top 10 hoteli historycznych w Polsce
Staniszów to dawna wieś rycerska (pierwsze wzmianki pochodzą z 1395 roku!). Pałac Staniszów jest dawną siedzibą arystokratyczną. To renesansowy dwór, który został wzniesiony w II połowie XVI wieku. W 1787 roku został przebudowany z inicjatywy księcia Henryka XXXVIII von Reuss na rezydencję barokową. Od początku XIX wieku Staniszów należał do „najczęściej odwiedzanych i znakomitych miejsc rozrywki dla mieszkańców Jeleniej Góry i cieplickich kuracjuszy.” Wówczas pałac był jednym z centrów życia towarzyskiego w regionie. Obecnie jest własnością prywatną i mieści się w nim hotel. W dzisiejszym wnętrzu zostały zachowane bogate parkiety, kominki i posadzki. Pokoje hotelowe pozwalają przenieść się w czasie i poczuć atmosferę arystokratycznej rezydencji.
Fot. Wacław Dzida
4 z 10
Top 10 hoteli historycznych w Polsce
Zamek Lubliniec (Lubliniec, woj. śląskie)
Niezwykły Zamek Lubliniec, wzniesiony pod koniec XIII wieku, był niegdyś obronną warownią. Należał wówczas do książąt opolskich i to właśnie z ich woli powstał. Na przestrzeni wieków zamek przechodził z rąk do rąk. Co ciekawe, w 1638 roku w warowni przebywał sam król Władysław IV Waza. Dziś, dokładnie jak za czasów dawnej świetności, Zamek Lubliniec zachwyca swoich gości 45, komfortowo wyposażonymi, pokojami o standardzie czterech gwiazdek. Nowoczesne wyposażenie łączy się z elementami zabytkowych sklepień. To wypoczynek z lekcją historii w tle.
5 z 10
Top 10 hoteli historycznych w Polsce
Grand Hotel w Krakowie przyjmuje gości już od ponad stu lat. W 1873 roku książęca para Marcelina, najsłynniejsza uczennica Fryderyka Chopina i Aleksander Czartoryscy utworzyli miejsce, które miało stanowić siedzibę książęcą, a która z czasem została uznana za jedną z najznakomitszych w Rzeczypospolitej. W niedługim czasie, pałac stał się ośrodkiem życia artystycznego, intelektualnego i towarzyskiego. W 1886 pałac został przemianowany na hotel, za sprawą spadkobiercy książąt. Prasa opisywała wówczas miejsce, jako najlepszy hotel europejski. Sama nazwa - marka „Grand Hotel” - pojawiła się dopiero w XIX wieku i stanowiła synonim usług hotelarskich na luksusowym, niespotykanym wcześniej poziomie. Do okresu największej świetności hotelu zalicza się lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku. Hotelowa kawiarnia, od początków istnienia skupiała elitę intelektualną Krakowa. Częstym jej bywalcem był Henryk Sienkiewicz. Jak wspominał Adam Grzymała-Siedlecki: „Kraków nie byłby w pełni Krakowem gdyby o 10 rano nie zjawił się w tej salce na kawusię ze śmietanką.” (mowa o Henryku Sienkiewiczu). W 1914 roku, podczas swojego pobytu w Polsce zatrzymał się tutaj Joseph Conrad wraz z rodziną. Grand Hotel w Krakowie został również opisany w polskiej literaturze. Henryk Worcell, który niegdyś był kelnerem w hotelu, opisał swoje doświadczenia w pracy w tym miejscu, w słynnej powieści „Zaklęte rewiry”.
6 z 10
Top 10 hoteli historycznych w Polsce
To najstarszy hotel w Krakowie. Dzieje kamienicy, w której dzisiaj się mieści sięgają XIV wieku. „Pod Różą” znajduje się w renesansowym pałacu, na Starym Mieście w Krakowie, przy ulicy Floriańskiej. Pierwsze jednak, dostępne źródła, które opisują kamienicę pochodzą z XVI wieku. Jako, że wówczas należała do rodów szlacheckich i magnackich, nazywano ją „kamienicą szlachecką”. Niegdyś właścicielem budynku był Prosper Provana – dworzanin królowej Bony. Na początku XIX wieku za sprawą nowego właścieciela – Jana Szydłowskiego - obiekt został zaadaptowany do celów hotelarskich, w oparciu o wzory francuskie. W jego progach gościło wiele znanych osobistości, takich jak Aleksander I, Honoriusz Balzak i Franciszek Liszt. Był również ulubionym miejscem Agnieszki Osieckiej, która opisuje hotel w swoich wierszach. Obecnie „Pod Różą” to 57 pokoi, utrzymanych w stylu biedermeier i współczesnym.
7 z 10
Top 10 hoteli historycznych w Polsce
Chopin Boutique B&B (Warszawa)
Budynek hotelu Chopin Boutique B&B powstał w 1910 roku. Obiekt został zaprojektowany przez Edwarda Ebera – słynnego warszawskiego architekta. Budynek wyróżniał się spośród innych, sąsiadujących obiektów, a to za sprawą stylu, w jakim powstał. Był to mianowicie pierwszy w Warszawie przykład berlińskiego modernizmu. Do 1938 roku rezydował tutaj główny ideolog Narodowej Demokracji – Roman Dmowski. Podczas Powstania Warszawskiego obiekt znajdował się w samym ośrodku walk i stanowił schronienie dla wielu cywilów. Po zakończeniu II Wojny Światowej nie udało się w pełni odtworzyć wyglądu budynku. Przez ostatnich kilkanaście lat podejmowane są starania rekonstrukcji oryginalnego wyglądu, głównie dzięki ocalałym elementom, takim jak okna, drzwi czy schody. Obecnie mieści się tutaj hotel, który - dzięki swojemu położeniu - stanowi idealną bazę dla osób, które plnują zwiedzać Warszawę. W pobliżu Chopin Boutique B&B znajdują się między innymi Muzeum Fryderyka Chopina, Stadion Narodowy czy Łazienki Królewskie. Miłośnicy muzyki klasycznej mogą uczestniczyć w codziennych koncertach, które odbywają się w jednej z sal hotelu – w salonie Chopina. Można przysłuchiwać się tutaj utworom Fryderyka Chopina, na przykład przy lampce wina.
8 z 10
Top 10 hoteli historycznych w Polsce
Zamek Kliczków (Kliczków, woj. dolnośląskie)
Zamek Kliczków powstał około 1297 roku, jako murowano-drewniany zamek obronny, książąt świdnicko-jaworskich (boczna linia śląskiej gałęzi dynastii Piastów, która panowała w księstwach świdnickim, ziębickim i jaworskim). Został zbudowany prawdopodobnie z woli Bolka I Surowego do obrony przed najazdami czeskimi. Przez długi czas potomkowie I Surowego kontynuowali politykę swojego przodka, a ziemie kliczkowskie stały się tym samym najbogatszymi na Śląsku. W ciągu wielu lat istnienia, Zamek Kliczków był pod panowaniem różnych władców i rodów, a tym samym zmieniała się forma obiektu. W XVII wieku ukończono renesansową przebudowę zamku, a obiekt tym samym ewoluował z obronnego na dworski. Widoczna na zamku wieża o neogotyckim charakterze została zbudowana w 1810 roku z inicjatywy Hansa Hermanna. Mury tego historycznego obiektu przesiąknięte są fascynującymi tejemnicami. Jedną z nich jest historia setnika, z okresu rycerskiego zamku, który rzekomo zdradził swojego pana, zakochując się w jego żonie. Oboje – setnik i żona jego Pana - zostali wtrąceni do lochów, gdzie ten zmarlo. Ponoć do dzisiaj ich duchy nawiedzają okolicę... Obecnie w zamku możemy przenocować, a do dyspozycji mamy aż 89 pokoi (w tym 9 apartamentów). Zamek oferuje wiele atrakcji dla gości, a jest to między innymi SPA, sauna, masaże, czy jazda konna. W piwnicach znajdują się pomieszczenia klubowe i winiarnie.
9 z 10
Top 10 hoteli historycznych w Polsce
Hotel Polonia Palace (Warszawa)
Hotel Polonia Palace j est jednym z najstarszych hoteli w Warszawie. Swoją działalność rozpoczął w 1913 roku. Nazwa hotelu nie bez powodu została nadana w duchu patriotycznym, Polska w tym czasie znajdowała się pod zaborami. Został założony przez - pochodzącego z szanowanej arystokratycznej rodziny - Konstantego Przeździeckiego. Wygląd hotelu był inspirowany budownictwem francuskim. We francuskiej restauracji hotelowej znajdowały się ludwikowskie meble, a gości obsługiwali kelnerzy znad Sekwany. Wraz z legendarnym parkietem tanecznym, hotel szybko stał się jednym z głównych miejsc rozrywki międzywojennej Warszawy. W murach Polonia Palace nocował między innymi generał Eisenhower, podczas jego oficjalnej wizyty w Warszawie, przywitany przez setki warszawiaków. Ponadto, hotel był miejscem spotkań elity warszawskiej. Obywały się tutaj bankiety, koncerty i bale. W 1925 roku odbył się tutaj słynny bal "autorów dramatycznych" z udziałem między innymi Stefana Żeromskiego, Kornela Makuszyńskiego i Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Obecnie hotel dysponuje stylowo urządzonymi pokojami i restauracją, w której można skosztować potraw kuchni polskiej i europejskiej.
10 z 10
Top 10 hoteli historycznych w Polsce
Pałac Tłokinia (Tłokinia Kościelna, niedaleko Kalisza)
Pałac powstał w latach 1915-1916. Właścicielami budynku byli Zofia i Jan Chrystowscy. Para nie doczekała się potomostwa. Chrystowski zmarł jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej. W czasie okupacji pałac przejęli Niemcy, a Zofia Chrystowska została ograbiona z majątku. Obecnie jego właścicielem jest kaliski przesiębiorca, którego pasja sprawiła, że pałacowi przywrócono dawny blask i charakter. Do odnowienia miejsca i przywrócenia mu świetności przyczynił się zachowany album rodziny Chrystowskich. Pozwoliło to na dogłębną analizę i tym samym odrestaurowanie miejsca. Na ścianach tego liczącego ponad sto lat gmachu możemy zobaczyć zdjęcia z rodzinnego albumu Chrystowskich. W tym samym albumie znajdują się zdjęcia sławnych osobistości, które dowodzą ich wizytacji w pałacu. W latach swojej świetności – w okresie międzywojennym - pałac był postrzegany i opisywany jako patriotyczna ostoja polskości – rezydencja, gdzie pielęgnowano tradycje i więzy rodzinne. Niezwykłe obrazy ukazują życie codzienne pary- Zofii i Jana, ich zmagania, trudy i chwile radości. Aktualne wnętrza pałacu nawiązują do lat jego świetności – miejsca noszącego cechy polskiego dworu; adobion z kolumnowym portykiem i dachem z powiekowymi oknami. Obecnie 4-gwiazdkowy hotel dysponuje 17 pokojami, a każdy z nich jest wyposażony w antyki i obrazy z różnych epok.