Wybierasz się do Angoli? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania
To miejsce żyje w szalonym tempie, jakby chciało nadrobić czas stracony w czasie wieloletniej wojny. Kierunek - Afryka południowo-zachodnia!
1 z 6
Angola
Kiedy jechać?
Najlepiej w naszych miesiącach letnich. Temperatura w kraju spada wówczas do 18–20°C. Od lutego do maja oddychanie w Angoli przypomina wdychanie pary w saunie.
Warto przyjechać tu w czasie karnawału. Trzy dni przed Środą Popielcową to apogeum angolskiej muzyki i tańca, mieszanki tradycji z nowoczesnością, podczas którego Luanda zdaje się żyć kilka razy szybciej niż zazwyczaj.
Chociaż nawet zwykły dzień pokazuje, że Angola próbuje nadgonić czas zgubiony podczas wojny domowej w tempie bardzo przyspieszonym.
Fot. East News
2 z 6
Angola
Co jeść? Czego spróbować?
Angolska kuchnia sporo zaczerpnęła z portugalskiej; bardzo popularny jest tu kurczak grillowany w ostrej papryczce piri-piri, pieprzu, chili i skrapiany sokiem z limonki lub cytryny.
Warto spróbować calulu, czyli suszonej ryby podawanej z okrą, pomidorami, cebulą, słodkimi ziemniakami duszonymi w oleju palmowym, czosnku i liściach gimboa, które przypominają szpinak.
Odważniejsi powinni spróbować catatos, czyli grillowanej gąsienicy z czosnkiem podawanej zazwyczaj z ryżem lub chikuangą, chlebem wyrabianym z maniokowej mąki i serwowanym w liściach bananowca.
Na deser warto wybrać cocada amarela, czyli pudding z wiórków kokosowych, cukru, żółtek jaj i cynamonu, lub suszone owoce baobabu – mukua, z których powstają lody. Fot. East News
3 z 6
Angola
Jak dotrzeć?
Z Warszawy dolecimy z przesiadką we Frankfurcie, w Paryżu lub Amsterdamie. Cena: 2,7–3 tys. zł.
Na miejscu wiele dróg po długoletniej wojnie domowej uległo zniszczeniu. Dlatego też siatka połączeń autobusowych jest jeszcze słabo rozwinięta, a autobusy są okropnie przepełnione.
WLuandzie można zarezerwować podróż prywatnym autobusem TURA. Po mieście zaś jeżdżą biało-niebieskie busy nazywane candongueiro. Istnieją też trzy linie kolejowe.
Na dłuższych dystansach warto poruszać się samolotami lub statkami, których porty są w każdym większym mieście.
Fot. Getty Images
4 z 6
Angola
Gdzie spać?
Warto wcześniej rezerwować noclegi
w prywatnych domach lub bungalowach B&B. Wyjdzie sporo taniej niż za hotel. Można też pytać
w kościołach i budynkach misyjnych.
Nocleg za pokój dwuosobowy w 3-gwiazdkowym hotelu kosztuje co najmniej 400 zł... Sieć hosteli na razie nie jest rozwinięta, ale można skorzystać z ofert biur podróży, które oferują noclegi ze zwiedzaniem miejsc najbardziej popularnych.
Fot. Eric Lafforgue
5 z 6
Angola
Jakie miejsca trzeba zobaczyć?
Po pierwsze Ilha Do Mussulo , mała wyspa z piaszczystą plażą i lazurowym oceanem. Poza plażowaniem warto odwiedzić tradycyjną wioskę wewnątrz wyspy. Po drugie kościół São Salvador Do Congo. Wybudowany w 1488 r. jest najstarszym kościołem katolickim w Afryce (nie licząc tych w Etiopii). Poza tym warto zobaczyć Cmentarz Statków Praia Do Sarico. Ponad 20 wraków przeniesionych tu z portu w stolicy Angoli. Miejsce to znane jest również jako Praia do Karl Marx, na cześć największego z osiadłych tu statków.
Fot. Shutterstock
6 z 6
Angola
Jakie pamiątki przywieźć z Angoli?
Angola słynie z rękodzieła. Popularna wśród turystów jest biżuteria w postaci plecionych rzemyków z nanizanymi kolorowymi koralikami: naszyjniki, bransolety, kolczyki.
Warte uwagi są rzeźby, naczynia, ręcznie tkane obrusy, zasłony, narzuty z oryginalnymi regionalnymi tradycyjnymi wzorami. Warto zajrzeć również do Livraria Vanguarda w Luandzie, gdzie możemy dostać bardzo stare i unikatowe instrumenty muzyczne.
Trzeba się targować. Ceny wywoławcze wielu wyrobów, szczególnie na ulicy, mogą zaczynać się od 200–300 dol.
Fot. Shutterstock