Wybierasz się do Kirgistanu? Sprawdź, co warto wiedzieć przed podróżą
Kirgistan to, zdaniem redakcji National Geographic Traveler, podróżniczy hit!
1 z 9
Kirgistan
Kiedy jechać?
Najlepiej podróżować od maja do września. Warto jednak pamiętać, że kirgiskie lata bywają bardzo gorące oraz że w górach – nawet latem – pogoda bywa nieprzewidywalna, a warunki powyżej pewnej wysokości – stale zimowe.
(Fot. Corbis/Profimedia)
2 z 9
Kirgistan
Formalności
O wizy do Kirgistanu Polacy nie muszą się martwić. Na turystyczny pobyt do 60 dni wystarczy sam paszport.
Gotówkę najlepiej zabrać w dolarach lub euro. Lokalna waluta to som kirgisk (100 KGS to 5,50 zł). W miastach są bankomaty, można płacić kratą kredytową.
(Fot. Getty Images)
3 z 9
Kirgistan
Jak dotrzeć?
Najlepsze rozwiązanie to podróż samolotem (widoki!). Z dużym wyprzedzeniem można kupić bilet linii Turkish Airlines za ok. 2 tys. zł. Choć zdarzają się promocje (nawet poniżej 1 tys. zł).
Dla miłośników przygód jest jeszcze jedno rozwiązanie – jadący trzy doby pociąg z Moskwy. To niekoniecznie tani wariant, w cenę należy dodatkowo wliczyć wizę białoruską i rosyjską.
(Fot. Shutterstock)
4 z 9
Kirgistan
Gdzie spać?
Warto zabrać ze sobą namiot; można spać na dziko, co przydaje się w górach.
Tańsze niż hotel będzie wynajęcie mieszkania, które można znaleźć w lokalnych gazetkach z ogłoszeniami lub przez internet. W Biszkeku polecam pensjonat Family Guest House (od 15 dol.). Prowadzi go sympatyczna rodzina Tatarów. W Oszu – Barak Ata (podobne ceny i standard).
Noclegu i transportu najlepiej szukać przez CBT w Biszkeku, która zrzesza lokalne gospodarstwa, przewodników i kierowców. Wszystko w zgodzie z zasadami eko, slow i bio.
(Fot. East News)
5 z 9
Kirgistan
Jak podróżować po Kirgistanie?
Publiczny prawie nie istnieje. Nieliczne autobusy są bardzo zapchane i jeżdżą rzadko. Lepiej wybrać prywatną marszrutkę lub auto osobowe. W każdym większym mieście są specjalne miejsca, gdzie kierowcy czekają na klientów jadących w dłuższe trasy. W Biszkeku to okolice tzw. Oskiego Bazaru. Nie ma możliwości wynajęcia samochodu bez kierowcy.
(Fot. Tim Dirven/Panos/Czarny Kot)
6 z 9
Kirgistan
Co jeść?
W Kirgistanie znajduje się wiele restauracji i barów na każdą kieszeń. Ciepły posiłek można zjeść już za kilkanaście złotych. Najtańsze knajpy są na ogół w okolicy bazarów.
Koniecznie należy spróbować płow, czyli ryżu z baraniną - najbardziej tradycyjnego dania z Kirgistanu.
Warto jednak zabrać węgiel i nifuroksazyt, ponieważ polskie żołądki często nie wytrzymują spotkania ze środkowoazjatycką florą bakteryjną.
(Fot. Shutterstock)
7 z 9
Kirgistan
Pójdź do bani
Bania to rosyjska wersja sauny, bardzo zresztą popularna. Najlepiej wybrać się do miejskiej bani w Karakole lub w Biszkeku. Uwaga! Panuje podział na strefę męską i żeńską.
(Fot. DR)
8 z 9
Kirgistan
Liźnij historii
Mauzoleum Karachanidów wybudowano w XII w. Znajduje się w starożytnym Uzgenie, jednym z miast Kotliny Fergańskiej, pamietającym jeszcze czasy Jedwabnego Szlaku.
(Fot. Getty Images)
9 z 9
shutterstock_173690876
Wczuj się w klimat
Przed wyjazdem warto sięgnąć po książki Ajtmatowa. Polecamy Żegnaj Gulsary.
(Fot. Shutterstock)