Jak ciało i umysł reagują na powrót do własnego rytmu? [PODCAST]
Czy wiesz, czym jest regrounding? Znasz metody odzyskiwania swojego rytmu? W kolejnym odcinku podcastu, który przygotowaliśmy we współpracy z marką KINDER Country, Paulina Danielak – psycholożka sportu, pedagożka i psychoterapeutka – opowie o tym, jak natura może pomóc w odnalezieniu spokoju.
Regrounding to budowanie równowagi przez kontakt z naturą. Nie od dziś wiadomo, że naturalny rytm to funkcjonowanie w zgodzie z cyklami natury – dniem i nocą, porami roku i fizjologią naszego ciała.
Kiedy dbamy o rutyny, sen, odżywanie i odpoczynek, to odczuwamy więcej harmonii i balansu
Każdy z nas doświadcza też czasem sytuacji zaburzających ten nasz rytm – przez stres, nadmiar obowiązków czy brak snu – zaczynamy odczuwać wtedy np. napięcie, zmęczenie albo rozdrażnienie. Jak wtedy powrócić do własnego rytmu?
Wysłuchaj podcastu i dowiedz się więcej!
Regrounding – dlaczego jest tak ważny dla naszego dobrostanu?
Regrounding to uważny kontakt z naturą, który pozwala odzyskać wewnętrzny spokój i harmonię. Wspiera regenerację ciała i umysłu.
W 2005 roku Richard Louv ukuł termin „zespół deficytu natury”. Zaobserwował on, że mniejszy kontakt z naturą wpływa negatywnie na nasz dobrostan
(Nie)zwykłe spacery po lesie
Czy wiesz, że spacery w lesie mogą wpływać na jakość snu? Jak się okazuje, natura wie, co robi. Kluczowa jest zatem świadomość, w jaki sposób kontakt z przyrodą może zadziałać na nasz dobrostan.
Drzewa wydzielają lotne olejki eteryczne zwane fitoncydami, które mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Co więcej, w 2011 roku zespół naukowców przeprowadził eksperyment, w którym jedna z grup badanych spędzała dwie godziny w trakcie weekendu na spacerach po lesie – te działania powtarzano osiem razy. W grupie osób spędzających czas w lesie odnotowano poprawę jakości snu – wydłużył się u nich jego czas (średnio o około 50 minut)
Natura koi. Naturalnie
Przyroda oddziałuje na nasze zmysły w sposób nieporównywalny z niczym innym. Śpiew ptaków, szum liści, zapach świeżego powietrza – te bodźce uspokajają nasz układ nerwowy, regulują i wprowadzają w kojący rytm – dodała psycholog.
Jak przywrócić własny rytm dzięki naturze?
Paulina Danielak podpowiedziała, jak odzyskać utracony rytm. Czasem wystarczy świadomy kontakt z przyrodą, właściwy oddech czy bycie z sobą.
Mała wielka chwila z naturą
Ta zasada jest prosta. Nie wymaga niczego poza uważnością i byciu w relacji z naturą.
15 minut spaceru w parku, 10 minut uważnego przyglądania się temu, jak wyglądają drzewa o danej porze roku i dnia. Chodzi o świadome, powolne eksplorowanie.
Połączenie zmysłów oddechu i słuchu
Paulina Danielak przypomniała też o roli oddechu i skupieniu się na naturze.
Wybierz spokojne miejsce, np. park, las, strumień. Możesz skupić wzrok na jednym elemencie. Weź naturalny wdech przez nos, odliczając do trzech. Następnie zrób wydech ustami, licząc do sześciu. Ważny jest tu element wydłużania fazy wydechu. Licz w głowie. Praktykuj przez mniej więcej 3–5 minut
Chwila słuchania dźwięków natury z nagrań, wyjazd za miasto, bycie z sobą i naturą. Jesteście ciekawi, co jeszcze może pomóc w odnalezieniu własnego rytmu?
Uważny oddech: 8 kroków, o których warto pamiętać
1. Poszukaj spokojnego miejsca.
2. Jeżeli to możliwe i bezpieczne – zamknij oczy, ale nie jest to konieczne.
3. Weź naturalny wdech przez nos, odliczając np. do 2-3 (znajdź komfortową dla siebie długość oddechu).
4. Następnie zrób wydech ustami licząc do 4 - 6. Niech oddech będzie przyjemny - nie forsuj go. Delikatnie wydłużaj fazę wydechu.
5. Praktykuj przez kilka minut.
6. Skup się na dźwiękach, które do Ciebie docierają.
7. Otwórz oczy.
8. Powoli powróć do swoich działań.
Zapraszamy do wysłuchania tego odcinka podcastu oraz całej serii!
Materiał promocyjny Ferrero Polska Commercial Sp. z o.o.