Reklama

Mimo, iż tegoroczny obszar festiwalowy w swojej formie powracał do korzeni, na mapie pojawiły się również nowe punkty. Jednym z nich był unikatowy, neobarokowy pałac fabrykancki z XIX w. – Pałac Rodziny Poznańskich. Ze względu na imponujący kształt oraz bogatą ornamentykę, budowlę zwykło nazywać się „łódzkim Luwrem”. Pałac stanowi reprezentacyjną część kompleksu fabryczno-rezydencjonalnego, który został wzniesiony przez jeden z najbardziej zamożnych rodów fabrykanckich w Łodzi w którego skład wchodziła niegdyś fabryka, rezydencja, domy dla robotników, szpital, placówka szkolna oraz kościół, tworząc niejako obszar, który zaspokajał większość potrzeb jego mieszkańców. Od 1975 roku w Pałacu mieści się Muzeum Miasta Łodzi.

Reklama

To właśnie na jego południowej elewacji w trakcie Light.Move.Festivalu zaprezentowano zapierającą dech w piersiach projekcję wielkoformatową. Spektakularnemu mappingowi pt. „Baggers of Clouds” autorstwa francuskiego artysty Jésusa Baptisty, towarzyszyła również oprawa muzyczna, prezentowana na żywo przez VJ-a Amadeo Savio, artystę dźwiękowego, tworzące muzykę elektroniczną i eksperymentalną.

Artyści łącząc swoje siły stworzyli immersyjne i innowacyjne dzieło, poszerzające granice tradycyjnych form sztuki. Projekcja wyrażała głębokie zaniepokojenie rozwojem cywilizacji, który może w przyszłości zniszczyć nasze naturalne otoczenie, stanowiące fundament naszej tożsamości.

Jak twierdzi autor, postęp, choć napędzany innowacją, może ostatecznie doprowadzić do degradacji świata przyrody, który kształtuje naszą tożsamość zarówno jako jednostki, jak i całego społeczeństwa. Utrata tej kluczowej dla naszego funkcjonowania więzi z naturą może spowodować erozję naszego kulturowego i osobistego „ja”, pozostawiając nas w sztucznej, oderwanej od rzeczywistości przestrzeni.

Widzowie mogli również szansę doświadczyć spektakularnego koncertu w pałacowej scenerii. Na balkonie XIX-wiecznego zabytku wystąpiła orkiestra Rebel Babel Ensemble wraz z solistami. Na oryginalnej scenie zaśpiewali Kayah, Bela Komoszyńska z zespołu Sorry Boys oraz raper Bisz. Koncert w wyjątkowej scenerii balkonu cieszył się ogromnym zainteresowaniem festiwalowych gości gromadząc tłumy widzów.

Reklama

Tegoroczny spacer po wielobarwnej Łodzi po raz kolejny przyciągnął do miasta tysiące widzów z kraju i zagranicy. Nocna aranżacja zrewitalizowanego centrum miasta podkreśliła jego unikalny charakter oraz bogatą historię. Light.Move.Festival to nie tylko uczta dla oczu, ale także inspirujące wydarzenie, które łączy sztukę, technologię oraz wspólne przeżywanie magii światła. Za sprawą artystów z całego świata Łódź stała się miejscem niekończących się twórczych eksploracji niezapomnianych, świetlnych widowisk.

Reklama
Reklama
Reklama